Posjet Centaru za kulturu Milna
Autor: Sanela Dekanić, 14. 11. 2022.

Učenici viših razreda naše škole u sklopu nastave Likovne kulture od početka ove školske godine posjećuju Centar za kulturu Milna gdje se upoznaju s umjetnošću svog kraja.
Kroz svijet umjetnosti, kulturne baštine, prošlih i suvremenih umjetnika, ali i zaboravljenih običaja, riječi i priča vodi nas voditeljica galerije Margarita Sveštarov Banov.
Ovogodišnji program započet je upoznavanjem lika i djela kipara Đanija Martinića koji je, među ostalim, napravio skulpturu „Ribar“ postavljenu na Bijaku. Učenici su tako doznali svaku etapu nastanka skulpture – od skice do postavljanja skulpture u javni prostor.
Na katu CZK upoznali su se s djelom umjetnika Rade Harašića koji je kroz svoje slike ispričao priču o životu i poimanju Milne kakva je nekoć u prošlosti bila i značila.
Najvrednije od svega je to što su učenicima – nevezano za školu i program Likovne kulture – širom otvorena vrata galerije u kojoj ih uvijek rado i spremno dočekuje gospođa Margarita Sveštarov Banov te s njima nesebično dijeli svoje veliko znanje iz povijesti umjetnosti, ali i milnarske, otočke tradicije i običaja, a sve u cilju osvještavanja vrijednosti kulturne baštine te nužnom potrebom za djelovanjem svakog pojedinca u očuvanju iste.
Učenici od 5. do 8. razreda napravili su niz likovnih djela inspirirani umjetnicima i običajima svog kraja te će isto nastaviti raditi, a dotad je u galeriji moguće pogledati izložbu dosad napravljenih učeničkih radova.